İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diriliş Ertuğrul’un Yapımcısından Yeni Dizi: Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli

TRT 1’in yeni dizisi Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli’in çekimleri tam gaz devam ediyor. Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli dizisinin ne anlatıyor? Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli nerede çekiliyor? Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli dizisinin oyuncu kadrosunda kimler var? Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli hakkında merak ettiğiniz her şey ve daha fazlasını sizler için hazırladık.

Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli dizisinin yapımcılığını bir dönem TRT 1 ekranlarına damgasını vuran Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı Kemal Tekden (Tekden Film) üstleniyor. Kemal Tekden Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli dizisinin çekimleri için Kartal’da devasa bir plato kurulduğunu ve büyük bir bütçe ayırdıklarını ifade etti. Hikâyesi Bursa, Adana ve Ankara gibi şehirlerde geçecek dizinin mekânlarI aslına uygun bir şekilde inşa ediliyor.

Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli, daha önce yine TRT 1’de 2015 – 2016 yılları arasında yayınlanan Yunus Emre Aşkın Yolculuğu isimli dizinin devamı niteliğinde. Senaryosunu Mehmet Bozdağ ve İsa Yıldız’ın kaleme aldığı Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisi 2 sezonda toplam 44 bölüm boyunca yayınlanmıştı.

26 bölümden oluşacak Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli dizisi dini, dram, tarih ve kurgu türlerinde hazırlanıyor.

Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli dizisinin başrolünde Kırmızı Oda, Leke, Evli ve Öfkeli, Kurtlar Vadisi Pusu, Yalan Dünya gibi dizilerden hatırladığımız Burak sevinç yer alıyor. Sinan Albayrak, Sena Çakır, Derda Yasir Yenal, Fırat Topkorur, Hüseyin Soysalan ve Latif Koru gibi isimler de dizinin oyuncu kadrosunda bulunuyor.

Hacı Bayram-ı Veli kimdir?

1352 – 1430 yılları arasında Ankara civarında yaşan Hacı Bayram-ı Veli, mutasavvıf ve şairdir. Yunus Emre ve Hacı Bektaş-i Veli’nin eserlerinden etkilenmiş ve benzer türde şiirler yazarmıştır. Ömrü boyunca İslamiyet’i yaymak için mücadele eden Hacı Bayram-ı Veli, Bayramiyye Tarikatı’nı kurmuştur. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u feth edeceğini II. Murat’a bildirmiştir. Hacı Bayram-ı Veli eserlerini Türkçe yazarak Anadolu’daki Türkçe kullanımına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak Aşkın Yolculuğu Hacı Bayram Veli dizisinin henüz yayın tarihi belli olmasa da çekimlerde sona yaklaşıldığı biliniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.