İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Boşanmalar Arttıran Dizi ‘Bir Evlilikten Sahneler’

HBO kanalında Scenes From A Marriage orijinal adıyla yayınlanan Bir Evlilikten Sahneler dizisinin boşanmaları arttırdığı iddiası gündeme geldi. Evlilikleri çöküş içerisinde olan bir çiftin hikâyesinin anlatıldığı dizi ilişkilerdeki karmaşık sorunlara odaklanıyor.

HBO’nun dizisi İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın 1973 yapımı Bir Evlilikten Manzaralar ismiyle çevrilen Scenes From A Marriage televizyon dizisinden ilham alıyor. Usta İsveçli yönetmenin dizisi 70’li yıllarda yayınlandıktan sonra İsveç toplumunda boşanma oranları aniden hızlı bir şekilde yükselişe geçiyor ve konu ile ilgili olarak Bergman suçlanıyor.

İsveç dizinin Amerikalı çiftlere uyarlaması olan bu mini dizi, evliliklerin ve ilişkilerin derinlerine iniyor. Orijinal versiyonunda Erland Josephson ve Liv Ullman gibi iki usta isim oyuncu olarak yer almıştı.

Amerikan mini dizisi Bir Evlilikten Sahneler’in başrollerini pek çok başarılı Hollywood yapımı filmlerden tanıdığımız Oscar Isaac ve Jessica Chastain paylaşıyorlar. Corey Stoll, Nicole Beharie, Maury Ginsberg, Tovah Feldshuh, Lily Jane gibi isimler de dizinin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Bir Evlilikten Sahneler dizisinin yönetmen koltuğunda Hagai Levi yer alırken, yönetici yapımcılığını Michelle Ellenberg, Hagai Levi, Oscar Isaac, Amy Herzog, Daniel Bergman üstleniyor.

Çekimleri 2020 Kasım ayında New York’ta başlayan Bir Evlilikten Sahneler dizisi evlilikten ziyade boşanmayı anlatması sebebi ile eleştirilere maruz kaldı. Dizi aşk, nefret, öfke, kin, arzular, cinsellik, tek eşlilik gibi evlilik içerisinde karşılaşılabilecek güçlü duyguları işleyen dizi, Amerikalı çağdaş bir çiftin hayatına odaklanıyor.

Bir Evlilikten Sahneler dizisinin konusu ise şöyle;

Dizi teknoloji şirketinde çalışan hırslı ve başarılı bir iş kadını Mira ile felsefe profesörü Jonathan evlilikleri çöküşe doğru giden çifttir. Ortodoks bir Yahudi olan Jonathan katı ve tekdüze biridir. Çiftin hayatlarından aşk ve tutku çıkmış, sıradanlık ağır basmaya başlamıştır. Birbirlerine karşı artan kayıtsızlıkları hayatlarını daha da karmaşık hale getirir. İhanetler ile zayıflayan bağlar zamanla kopma noktasına gelir. Sorumluluklar sebebiyle bir araya gelmeleri gerektiğinde hayatlarında yeniden romantizmi bulacaklardır.

12 Eylül 2021 tarihinde HBO Max kanalında izleyici ile buluşan dizi süreleri bir saat olan toplamda beş bölümden oluşuyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.